Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika po ponad pół wieku zostanie pokazana na widok publiczny

Rzymska mozaika po ponad pół wieku zostanie pokazana na widok publiczny
Rzymska mozaika po ponad pół wieku zostanie pokazana na widok publiczny | Zdjęcie: ST ALBANS CITY AND DISTRICT COUNCIL

Licząca 1800 lat mozaika rzymska, po raz pierwszy od pół wieku, zostanie wystawiona widok publiczny.

Obiekt odkrył w latach.30 XX wieku archeolog Mortimer Wheeler w rzymskim mieście Verulamium (obecne St Albans w Anglii). Piękna mozaika zdobi główną halę teatru – obecna Alban Arena. Dzieło zostanie wystawione na widok publiczy, gdyż planowany jest remont budowli.

Mozaika ma powierzchnię 3, 6 metrów kwadratowych i składa się z tysięcy małych białych, brązowych i czerwonych płytek, które tworzą różne kształty i symbole. Przez ponad 50 lat, odwiezający budowlę nie zdawali sobie sprawę, że stąpali po prawdziwej historii. Mozaika była dobrze ukryta pod dywanem.

Obiekt sięga czasów II i III wieku n.e. Dzieło podziwiać będzie można do 12 sierpnia. Jak jednak potwierdzono, toczą się rozmowy i zbierane są fundusze, aby mozaika znalazła się na stałej wystawie, a nie była skrywana pod dywanem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów