Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika po ponad pół wieku zostanie pokazana na widok publiczny

Rzymska mozaika po ponad pół wieku zostanie pokazana na widok publiczny
Rzymska mozaika po ponad pół wieku zostanie pokazana na widok publiczny | Zdjęcie: ST ALBANS CITY AND DISTRICT COUNCIL

Licząca 1800 lat mozaika rzymska, po raz pierwszy od pół wieku, zostanie wystawiona widok publiczny.

Obiekt odkrył w latach.30 XX wieku archeolog Mortimer Wheeler w rzymskim mieście Verulamium (obecne St Albans w Anglii). Piękna mozaika zdobi główną halę teatru – obecna Alban Arena. Dzieło zostanie wystawione na widok publiczy, gdyż planowany jest remont budowli.

Mozaika ma powierzchnię 3, 6 metrów kwadratowych i składa się z tysięcy małych białych, brązowych i czerwonych płytek, które tworzą różne kształty i symbole. Przez ponad 50 lat, odwiezający budowlę nie zdawali sobie sprawę, że stąpali po prawdziwej historii. Mozaika była dobrze ukryta pod dywanem.

Obiekt sięga czasów II i III wieku n.e. Dzieło podziwiać będzie można do 12 sierpnia. Jak jednak potwierdzono, toczą się rozmowy i zbierane są fundusze, aby mozaika znalazła się na stałej wystawie, a nie była skrywana pod dywanem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów