Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska piramida coraz bliżej odrestaurowania

Piramide-with-Porta-S-Paolo
Piramide-with-Porta-S-Paolo

W grudniu 2011 roku japoński potentat odzieżowy Yuzo Yagi zaoferował milion euro na odbudowę piramidy Cestiusza – grobowca rzymskiego ekwity Gajusza Cestiusza Epulona, który został wzniesiony w roku 12 p.n.e. w Rzymie. Porozumienie z miastem miało zostać podpisane w styczniu 2012 roku, a prace rozpoczęte w kwietniu. Ostatecznie prace były przekładane i opóźniane, w wyniku czego odbudowa ruszyła dopiero w marcu 2013 roku, a zakończyła się nieoczekiwanie pięć miesięcy wcześniej niż przewidywano.

Po zakończeniu pierwszego etapu odbudowy minister kultury Włoch skontaktował się z Yuzo Yagi i zachęcił go do przekazania kolejnego miliona na drugi etap prac restauracyjnych, którego zadaniem jest przywrócenie marmurowi oryginalnej bieli. Jak się okazało japoński donator z chęcią przystał na propozycję i w grudniu 2013 roku podpisał kolejną umowę. Faza druga odbudowy dobrze zachowanej budowli rzymskiej trwa w najlepsze i eksperci oceniają, że nawet trzy miesiące przed planowanym pierwotnie zakończeniem prac, uda się ogłosić pełny sukces.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów