Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska piramida coraz bliżej odrestaurowania

Piramide-with-Porta-S-Paolo
Piramide-with-Porta-S-Paolo

W grudniu 2011 roku japoński potentat odzieżowy Yuzo Yagi zaoferował milion euro na odbudowę piramidy Cestiusza – grobowca rzymskiego ekwity Gajusza Cestiusza Epulona, który został wzniesiony w roku 12 p.n.e. w Rzymie. Porozumienie z miastem miało zostać podpisane w styczniu 2012 roku, a prace rozpoczęte w kwietniu. Ostatecznie prace były przekładane i opóźniane, w wyniku czego odbudowa ruszyła dopiero w marcu 2013 roku, a zakończyła się nieoczekiwanie pięć miesięcy wcześniej niż przewidywano.

Po zakończeniu pierwszego etapu odbudowy minister kultury Włoch skontaktował się z Yuzo Yagi i zachęcił go do przekazania kolejnego miliona na drugi etap prac restauracyjnych, którego zadaniem jest przywrócenie marmurowi oryginalnej bieli. Jak się okazało japoński donator z chęcią przystał na propozycję i w grudniu 2013 roku podpisał kolejną umowę. Faza druga odbudowy dobrze zachowanej budowli rzymskiej trwa w najlepsze i eksperci oceniają, że nawet trzy miesiące przed planowanym pierwotnie zakończeniem prac, uda się ogłosić pełny sukces.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów