Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska świątynia w lesie?

Rzymska świątynia w lesie
Rzymska świątynia w lesie

Archeolodzy prowadzą wykopaliska w lesie na peryferiach miasta Henley-on-Thames w Anglii. Naukowcy spodziewają się odkryć pozostałości rzymskiej świątyni.

W pracach bierze udział 15 wolontariuszy, którzy przez trzy lata wydobyli na światło dzienne fundamenty budowli, którą może być rzymska świątynia. Na tę chwilę są to jednak przypuszczenia. Nie wiadomo także jak duża była budowla; pewnym jest jednak, że znajdowało się w niej miejsce na ognisko.

Zespół odkrył dachówki i fragmenty tynku oraz ceramiki. Między innymi natrafiono na tzw. terra sigillata – rodzaj rzymskiej ceramiki, wytwarzanej na terenie Italii czy Galii, skąd zapewne była importowana. Na terenie wykopaliska znaleziono także liczne kości owiec czy kóz, co może dowodzić, iż w miejscu tym składano ofiary.

Wykopaliska trwają od 2013 roku i co roku kosztują 6000 funtów (najwięcej wynosi katalogowanie znalezisk). W większości prace wykopaliskowe opłacane są przez darczyńców.

Źródła wykorzystane
  • Could Roman temple be buried in woods?, "Henley Standard", 16 maja 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów