Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska świątynia w lesie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska świątynia w lesie
Rzymska świątynia w lesie

Archeolodzy prowadzą wykopaliska w lesie na peryferiach miasta Henley-on-Thames w Anglii. Naukowcy spodziewają się odkryć pozostałości rzymskiej świątyni.

W pracach bierze udział 15 wolontariuszy, którzy przez trzy lata wydobyli na światło dzienne fundamenty budowli, którą może być rzymska świątynia. Na tę chwilę są to jednak przypuszczenia. Nie wiadomo także jak duża była budowla; pewnym jest jednak, że znajdowało się w niej miejsce na ognisko.

Zespół odkrył dachówki i fragmenty tynku oraz ceramiki. Między innymi natrafiono na tzw. terra sigillata – rodzaj rzymskiej ceramiki, wytwarzanej na terenie Italii czy Galii, skąd zapewne była importowana. Na terenie wykopaliska znaleziono także liczne kości owiec czy kóz, co może dowodzić, iż w miejscu tym składano ofiary.

Wykopaliska trwają od 2013 roku i co roku kosztują 6000 funtów (najwięcej wynosi katalogowanie znalezisk). W większości prace wykopaliskowe opłacane są przez darczyńców.

Źródła wykorzystane
  • Could Roman temple be buried in woods?, "Henley Standard", 16 maja 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów