Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez dach

Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez chowany dach
Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez chowany dach | Zdjęcie: PRESS OFFICE VERONA COUNCIL

Rzymski amfiteatr w Weronie ma otrzymać olbrzymi dach, który będzie chronił arenę i sam budynek. W ten sposób naukowcy chcą przeciwdziałać szkodliwym skutkom złej pogody.

Taką informację ogłoszono w zeszły wtorek. Projekt ma zrealizować partnerstwo budowlane z Niemiec. Amfiteatr jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie, głównie za sprawą dobrze zachowanych ruin oraz faktu, że na arenie mają często miejsce występy koncertowe i opery. Amfiteatr powstał w I wieku n.e. i przetrwał nawet silne trzęsienie ziemi w XII wieku.

Kiedy warunki pogodowe nie będę tego wymagały, wielka „zasłona” będzie składana i chowana tak, że z poziomu ziemi nikt nie zauważy żadnych szpecących budowlę dodatków.

Początkowo projekt wzbudzał spore kontrowersje, głównie z obawy o ewentualny niekorzystny wpływ na arenę. Jak jednak przekonują specjaliści, dach ma chronić ją przed najbardziej szkodliwym deszczem, którego krople wrzynają się w podłoże i osłabiają konstrukcję. Jako dowód podaje się liczne budowle z Pompejów, które pod wpływem silnych opadów, zaczęły niszczeć i się walić.

Projekt ma wynieść około 13, 5 milionów euro i w całości ma zostać pokryty przez niemieckie partnerstwo Bergermann & Partner and Gerkan Marg & Partners. Inicjatywa wygrała w konkursie, do którego zgłoszono 90 propozycji. Projekt został ostatecznie zaakcentowany przez ministerstwo kultury Włoch, a dach ma być gotowy w ciągu trzech lat.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów