Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez dach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez chowany dach
Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez chowany dach | Zdjęcie: PRESS OFFICE VERONA COUNCIL

Rzymski amfiteatr w Weronie ma otrzymać olbrzymi dach, który będzie chronił arenę i sam budynek. W ten sposób naukowcy chcą przeciwdziałać szkodliwym skutkom złej pogody.

Taką informację ogłoszono w zeszły wtorek. Projekt ma zrealizować partnerstwo budowlane z Niemiec. Amfiteatr jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie, głównie za sprawą dobrze zachowanych ruin oraz faktu, że na arenie mają często miejsce występy koncertowe i opery. Amfiteatr powstał w I wieku n.e. i przetrwał nawet silne trzęsienie ziemi w XII wieku.

Kiedy warunki pogodowe nie będę tego wymagały, wielka „zasłona” będzie składana i chowana tak, że z poziomu ziemi nikt nie zauważy żadnych szpecących budowlę dodatków.

Początkowo projekt wzbudzał spore kontrowersje, głównie z obawy o ewentualny niekorzystny wpływ na arenę. Jak jednak przekonują specjaliści, dach ma chronić ją przed najbardziej szkodliwym deszczem, którego krople wrzynają się w podłoże i osłabiają konstrukcję. Jako dowód podaje się liczne budowle z Pompejów, które pod wpływem silnych opadów, zaczęły niszczeć i się walić.

Projekt ma wynieść około 13, 5 milionów euro i w całości ma zostać pokryty przez niemieckie partnerstwo Bergermann & Partner and Gerkan Marg & Partners. Inicjatywa wygrała w konkursie, do którego zgłoszono 90 propozycji. Projekt został ostatecznie zaakcentowany przez ministerstwo kultury Włoch, a dach ma być gotowy w ciągu trzech lat.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów