Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski fresk w Herkulanum jeszcze lepiej zbadany

Rzymski fresk w Herkulanum jeszcze lepiej zbadany
Rzymski fresk w Herkulanum jeszcze lepiej zbadany | Zdjęcie: Courtesy Eleonora Del Federico

Dzięki nowej przenośnej fluorescencji rentgenowskiej (XRF), nazywanej „Elio”, naukowiec Eleonora Del Federico była w stanie spojrzeć dokładniej na rzymskie malowidło z Herkulanum.

Fresk znajduje się w atrium Domu Mozaik w Herkulanum. Dzięki przyrządowi można zobaczyć jak wyszukaną technikę zastosowano przy tworzeniu obrazu oraz na jak dużych szczegółach skupiał się autor. Fluoresencja rentgenowska umożliwia spojrzenie na malunek przez wszelkie uszkodzenia i przyjrzeć się elementarnemu składowi obiektu oraz sposobowi rozprowadzania warstw.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów