Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski fresk w Herkulanum jeszcze lepiej zbadany

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk w Herkulanum jeszcze lepiej zbadany
Rzymski fresk w Herkulanum jeszcze lepiej zbadany | Zdjęcie: Courtesy Eleonora Del Federico

Dzięki nowej przenośnej fluorescencji rentgenowskiej (XRF), nazywanej „Elio”, naukowiec Eleonora Del Federico była w stanie spojrzeć dokładniej na rzymskie malowidło z Herkulanum.

Fresk znajduje się w atrium Domu Mozaik w Herkulanum. Dzięki przyrządowi można zobaczyć jak wyszukaną technikę zastosowano przy tworzeniu obrazu oraz na jak dużych szczegółach skupiał się autor. Fluoresencja rentgenowska umożliwia spojrzenie na malunek przez wszelkie uszkodzenia i przyjrzeć się elementarnemu składowi obiektu oraz sposobowi rozprowadzania warstw.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów