Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski pijak znaleziony na duńskiej wyspie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski pijak znaleziony na duńskiej wyspie
Rzymski pijak znaleziony na duńskiej wyspie

Na duńskiej wyspie Falster odkryto w 2015 roku brązową figurkę przedstawiającą Sylena (Silenus), greckiego boga wegetacji i ekstatycznej radości. Naukowcy określili pochodzenie znaleziska na okres panowania cesarza Oktawiana Augusta. Figurka dowodzi, że istniały zażyłe kontakty między Rzymem a ludami zamieszkującymi tereny Skandynawii.

Figurka ukazuje starszego, brodatego i łysiejącego mężczyznę z cienkimi wargami i dużym nosem. Znalezisko ma jedynie 4, 5 cm wysokości, a znaleziono je dzięki wykrywaczowi metali. Szczęśliwym znalazcą była osoba prywatna, która zabrała figurkę do domu sądząc, że to współczesna twórczość. Z czasem jednak mężczyzna zdecydował się zanieść obiekt do duńskiego Muzeum Narodowego, gdzie eksperci stwierdzili, czym dokładnie jest znalezisko.

W rzymskiej sztuce Sylen ukazywany był zazwyczaj w towarzystwie Bachusa, w stanie mocnego odurzenia alkoholem. Zazwyczaj jego wizerunki przedstawiały go niesionego przez innych lub przewieszonego przez muła.

Zgodnie z rzymskim zwyczajem, obywatele w czasie uczty leżeli na specjalnie przystosowanych do biesiadowania lectus tricliniaris, kanapach z zagłówkiem. Meble te były ozdabiane figurkami i elementami nawiązującymi do jedzenia i picia. Prawdopodobnie figurka ta była częścią kanapy.

Pytaniem pozostaje, to jak przedmiot pochodzący z kultury rzymskiej znalazł się w tak odległym miejscu? Naukowcy mają parę przypuszczeń: jako dar, trofeum wojenne lub w wyniku handlu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów