Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski robotnik umierał przed 30-tką

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Szkielet z czasów antycznych
Szkielet z czasów antycznych

Badania włoskich badaczy dowodzą, że typowy rzymski robotnik nie dożywał 30 lat. Naukowcy zastosowali najnowsze technologie, aby przeskanować odnalezione szkielety z czasów starożytnych.

Przebadane kości dowiodły, że osoby te cierpiały na zapalenie stawów oraz liczne złamania kończyn. Ponadto ich dieta była bardzo uboga i zdominowana przez zgniłe ziarna, przy bardzo dużym wysiłku fizycznym.

Większość znalezionych na przedmieściu Rzymu szkieletów (datowanych na I-III wiek n.e.) posiada złamane nosy, ręce i obojczyki. Złamania były typowymi kontuzjami u osób o niskim pochodzeniu. Naukowcom udało się potwierdzić, że niektóre ze zmarłych osób cierpiały także na raka kości.

Badacze twierdzą, że można jedynie przypuszczać, na bazie szczątek zmarłych osób, że mogli oni za swojego życia pracować w pobliskich kopalniach soli – wskazuje na to występujący w kościach artretyzm. Co więcej,  złamane kończyny usztywniano drewnianymi stabilizatorami, licząc że kości się zrosną. Dowodzi to, że starożytni byli wykwalifikowani w tego typu kontuzjach.

Wspomniane szkielety odnajdywano w przeciągu 15 ostatnich lat, kiedy to prowadzono prace budowlane pod trasę z Rzymu do Neapolu. Ciała pochowano na dwóch antycznych cmentarzach; osiem z nich należało do osób pochodzących z Północnej Afryki oraz zza Alp. Imigranci, głównie dzieci i mężczyźni, pochowani zostali w skromnych grobach, co może mówić iż przybyli do miasta z nadzieją na lepsze życie. Według naukowców przybysze musieli się także przystosować do rzymskiej kuchni, opierającej się głównie na zbożu, warzywach, a także mięsie i rybach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów