Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski sarkofag przez ponad 100 lat pełnił rolę doniczki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski sarkofag przez ponad 100 lat pełnił rolę doniczki
Rzymski sarkofag przez ponad 100 lat pełnił rolę doniczki

Wyceniany na niemal 300 tysięcy funtów antyczny rzymski sarkofag został odnaleziony w Blenheim Palace (hrabstwo Oxfordshire w Anglii), gdzie służył jako doniczka przez ponad 100 lat.

Do okrycia doszło przypadkiem, kiedy konserwatorzy baczniej przyjrzeli się długiemu na 2 metry i ważącemu ok. 400 kg obiektowi. Jak się okazało reliefy znajdujące się na froncie bazy sarkofagu sięgają III wieku n.e. i ukazują pijanego boga wina Dionizosa oraz satyra. W ich otoczeniu znajdują się także Herkules i Ariadna.

Antyczny obiekt, w którym wcześniej rosły tulipany, teraz znajdzie się w piwnicy pałacu, gdzie turyści będą mogli podziwiać sarkofag.

 

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów