Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie baraki na drodze linii metra

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie baraki na drodze linii metra
Rzymskie baraki na drodze linii metra | Zdjęcie: AP Photo/Alessandra Tarantino

Prace przy kolejnej linii metra (C) w Rzymie przyniosły ciekawe odkrycie w 2016 roku. Tym razem w samym sercu Wiecznego Miasta natrafiono na ruiny rzymskich baraków, w których stacjonowali pretorianie.

Baraki sięgają początków II wieku n.e., a dokładniej rzecz ujmując czasów Hadriana. Budowla obejmować miała 900 metrów kwadratowych; budynek posiadał 100-metrowy korytarz wraz z 39 pokojami, wykończonymi biało-czarnymi mozaikami i freskami naściennymi. Pozostałości po rzymskiej konstrukcji znajdują się 9 metrów pod poziomem ulicy.

Archeolodzy natrafili także na masowy grób, w którym póki co odkryto 13 dorosłych szkieletów wraz z monetami oraz bransoletką z brązu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów