Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie drogi posiadają najstarsze dziury i koleiny

Rzymskie drogi posiadają najstarsze dziury i koleiny
Rzymskie drogi posiadają najstarsze dziury i koleiny

Koleiny oraz dziury nie są zmorą jedynie współczesnych kierowców. Nowo odkryta rzymska droga w Ipplepen w Brytanii ujawnia, że Rzymianie także mieli z tym problem.

Według archeologów koleiny spowodowane zostały przez wozy konne, które często kursowały tą drogą. Archeologowie znaleźli także na dowód na to, że w drodze pojawiały się dziury. Otwory miały być ściśle upychane kamieniami w celu wygładzenia nawierzchni i ułatwienia podróżowania. Najczęstszymi wypadkami na drodze było utknięcie koła w dziurze lub jego zepsucie. Z tego powodu Rzymianie przykładali dużą uwagę do utrzymania dróg w dobrym stanie. Zużycie drogi dowodzi na to, że szlak ten był bardzo często użytkowany w czasach rzymskich.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów