Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie drogi posiadają najstarsze dziury i koleiny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Droga rzymska w Pompejach
Droga rzymska w Pompejach

Koleiny oraz dziury nie są zmorą jedynie współczesnych kierowców. Odkryta w 2015 roku rzymska droga w Ipplepen w Brytanii ujawnia, że Rzymianie także mieli z tym problem.

Według archeologów koleiny spowodowane zostały przez wozy konne, które często kursowały tą drogą. Archeologowie znaleźli także na dowód na to, że w drodze pojawiały się dziury. Otwory miały być ściśle upychane kamieniami w celu wygładzenia nawierzchni i ułatwienia podróżowania. Najczęstszymi wypadkami na drodze było utknięcie koła w dziurze lub jego zepsucie. Z tego powodu Rzymianie przykładali dużą uwagę do utrzymania dróg w dobrym stanie. Zużycie drogi dowodzi na to, że szlak ten był bardzo często użytkowany w czasach rzymskich.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów