Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie dzieciobójstwo nie było aż tak powszechne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rysunek ukazujący antyczną osadę w Brytanii
Rysunek ukazujący antyczną osadę w Brytanii

Naukowcy przez lata znajdywali na cmentarzach rzymskich na terenie Brytanii wiele małych kości niemowląt, co przypięło Rzymianom łatkę zimnych dzieciobójców. Najnowsze badania dementują jednak te informacje.

Naukowcy przy pomocy najnowszych metod badania kości ujawnili, że znajdywane kości należały do noworodków, które chowano wśród osób dorosłych. Dowodzi to, że rodziny urządzały swoim zmarłym dzieciom godny pochówek.

Pierwotnie historycy twierdzili, że antyczni Rzymianie po narodzinach dziecka nierzadko decydowali się na jego zabicie, kierując się tym, by familia liczyła więcej członków płci męskiej. Wspomniane najnowsze badania dowodzą, jednak że nie zawsze tak było.

Do badania wykorzystano dziesięć szkieletów dzieci z różnych cmentarzy w obrębie Londynu. Wykorzystując mikrotomografię naukowcy mogli porównać wewnętrzne struktury kostne bez żadnego niszczenia ich.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów