Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie katakumby okradzione

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie katakumby okradzione
Rzymskie katakumby okradzione | Zdjęcie: Andy Rusch/Flickr

W 2016 roku z rzymskich katakumb ukradziono sejf. Znajdował się on w biurze dyrektora w Katakumbach Priscilli. Do zdarzenia doszło w godzinach porannych.

Z sejfu skradziono ważne dokumenty należące do religijnych stowarzyszeń, które zarządzają w imieniu Watykanu katakumbami. Złodzieje wkradli się do budowli wybijając szklane drzwi prowadzące do katakumb, a następnie wykradli materiały. Budowla nie posiada żadnych nowoczesnych zabezpieczeń, w związku z czym cały proceder nie był szczególnie trudny do wykonania.

Po przybyciu na miejsce policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia i szukała odcisków palców. Nie do końca jasny jest cel rabunku. Policja ustala czy włamanie miało na celu konkretnie wykradzenie dokumentów z sejfu, czy też był to przypadkowy rabunek, skierowany na znalezienie kosztowności.

Katakumby Priscilli sięgają II wieku n.e. Znajdują się one w centralnym Rzymie, na Via Salaria. Katakumby są jednym z najważniejszych wczesnochrześcijańskich budowli, gdzie pochowano kilku męczenników i nie mniej jak siedmiu papieży.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów