Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie odkrycia na terenie antycznego miasta Volubilis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowane fundamenty rzymskiej wieży strażniczej w Volubilis
Zachowane fundamenty rzymskiej wieży strażniczej w Volubilis | Zdjęcie: Karol Bartczak

Na terenie antycznego miasta Volubilis, w północnym Maroko, natrafiono na pozostałości po rzymskiej wieży strażniczej, która włączona była w system obronny Mauritania Tingitana, najbardziej na zachód wysuniętej rzymskiej prowincji.

Wieża zbudowana była na planie prostokąta o wymiarach 5 na 5,5 metra. Pozostałości kamienne znajdujące się wewnątrz budowli sugerują, że obiekt posiadał zapewne formę schodów pozwalających wejść na wyższe piętro. Na miejscu natrafiono także na ślady po ceramice, które pozwoliły określić, że wieża była użytkowana w II-III wieku n.e.

W pobliżu odkrytej wieży natrafiono także na inny obiekt kamienny – o wymiarach 25 na 25 metrów – który także zapewne powstał rękami legionistów.

Na koniec warto nadmienić, że miasto Volubilis zostało utracone przez Rzymian w roku 285 n.e., będąc pod naciskiem lokalnych plemion.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów