Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie studnie ratują ludziom życie w Syrii

Rzymskie studnie ratują ludziom życie w Syrii
Rzymskie studnie ratują ludziom życie w Syrii | Zdjęcie: UNDP Syria

W wiejskich regionach Syrii, wciąż w użyciu pozostają antyczne rzymskie studnie. Dla ludności, która na co dzień musi znosić tragiczny w skutkach konflikt, studnie są często jedynym sposobem na przetrwanie.

Z powodu zniszczenia infrastruktury wodociągowej oraz ucieczki wykwalifikowanej siły roboczej, dostęp do świeżej i zdrowej wody jest niezwykle utrudniony. Jak twierdzi 45-letni rolnik Jameel z regionu Al-Ghab przed wybuchem wojny domowej rzadko, kiedy były problemy z dostępem do wody pitnej.

W 2013 roku UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) wsparł Syryjczyków w odbudowie 36 studni, dzięki którym setki gospodarstw wiejskich mogły się utrzymać i zaspokoić pragnienie. Wprowadzenie do ponownego użytku antycznych studni jest znacznie tańsze i efektywniejsze, niżeli wykopywanie nowej. Co więcej, do renowacji nie jest potrzebny ciężki sprzęt.

Dla Jameela możliwość korzystania ze studni daje mu także możliwość produkcji owoców, warzyw i następnie ich sprzedaż na rynku. Niegdyś pieniądze wydawał na zakup świeżej wody; teraz mogą one zostać przeznaczone na zakup nasion i rozwój gospodarstwa.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów