Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie studnie ratują ludziom życie w Syrii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie studnie ratują ludziom życie w Syrii
Rzymskie studnie ratują ludziom życie w Syrii | Zdjęcie: UNDP Syria

W wiejskich regionach Syrii, wciąż w użyciu pozostają antyczne rzymskie studnie. Dla ludności, która na co dzień musi znosić tragiczny w skutkach konflikt, studnie są często jedynym sposobem na przetrwanie.

Z powodu zniszczenia infrastruktury wodociągowej oraz ucieczki wykwalifikowanej siły roboczej, dostęp do świeżej i zdrowej wody jest niezwykle utrudniony. Jak twierdzi 45-letni rolnik Jameel z regionu Al-Ghab przed wybuchem wojny domowej rzadko, kiedy były problemy z dostępem do wody pitnej.

W 2013 roku UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) wsparł Syryjczyków w odbudowie 36 studni, dzięki którym setki gospodarstw wiejskich mogły się utrzymać i zaspokoić pragnienie. Wprowadzenie do ponownego użytku antycznych studni jest znacznie tańsze i efektywniejsze, niżeli wykopywanie nowej. Co więcej, do renowacji nie jest potrzebny ciężki sprzęt.

Dla Jameela możliwość korzystania ze studni daje mu także możliwość produkcji owoców, warzyw i następnie ich sprzedaż na rynku. Niegdyś pieniądze wydawał na zakup świeżej wody; teraz mogą one zostać przeznaczone na zakup nasion i rozwój gospodarstwa.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów