Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Serapeum w willi Hadriana zostanie otwarte dla odwiedzających

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Serapeum w willi Hadriana
Serapeum w willi Hadriana

Tajemnicza grota Serapeum w Willi Hadriana w Tivoli (niedostępna dotychczas z powodów bezpieczeństwa) będzie otwarta dla odwiedzających turystów od marca.

Ciekawa anegdota tyczy się Serapeum i jego osobliwego ukształtowania kopuły. Wybitny architekt tworzący w czasach Trajana i Hadriana – Apollodorus z Damaszku, skrytykował ponoć projekt kopuły Hadriana, porównując ją do „dyni”. Pełny cytat brzmi: „Odejdź i rysuj swoje dynie. Nic nie wiesz o tych [architektonicznych] sprawach”1 (Kasjusz Dion).

Skąd nazwa Serapeum? Hadrian w trakcie swoich rządów (117-138 n.e.) bardzo dużo podróżował po Imperium. Słynna willa Hadriana posiadała liczne konstrukcje, które otrzymały nazwy w zależności od odwiedzonych miejsc przez cesarza. W Egipcie Serapeum było świątynią Serapisa. Pozostałości groty z kopułą znajdują się obok oczka wodnego, nazwanego Canopus – od egipskiego miasta o tej samej nazwie.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów