Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Serapeum w willi Hadriana zostanie otwarte dla odwiedzających

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Serapeum w willi Hadriana
Serapeum w willi Hadriana

Tajemnicza grota Serapeum w Willi Hadriana w Tivoli (niedostępna dotychczas z powodów bezpieczeństwa) będzie otwarta dla odwiedzających turystów od marca.

Ciekawa anegdota tyczy się Serapeum i jego osobliwego ukształtowania kopuły. Wybitny architekt tworzący w czasach Trajana i Hadriana – Apollodorus z Damaszku, skrytykował ponoć projekt kopuły Hadriana, porównując ją do „dyni”. Pełny cytat brzmi: „Odejdź i rysuj swoje dynie. Nic nie wiesz o tych [architektonicznych] sprawach”1 (Kasjusz Dion).

Skąd nazwa Serapeum? Hadrian w trakcie swoich rządów (117-138 n.e.) bardzo dużo podróżował po Imperium. Słynna willa Hadriana posiadała liczne konstrukcje, które otrzymały nazwy w zależności od odwiedzonych miejsc przez cesarza. W Egipcie Serapeum było świątynią Serapisa. Pozostałości groty z kopułą znajdują się obok oczka wodnego, nazwanego Canopus – od egipskiego miasta o tej samej nazwie.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów