Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skarb nad Eufratem

Skarb nad Eufratem
Skarb nad Eufratem

Wspaniałe antyczne mozaiki sprzed dwóch tysiącleci odsłonili tureccy badacze na południu kraju.

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Ankarze, zespołem kieruje dr Kutalmis Gorkay. Poinformował o tym turecki dziennik „Hurriyet Daily News”. Archeolodzy odkopali trzy fenomenalnie zachowane mozaiki podłogowe przestawiające portrety bogów oraz wielkich postaci starożytnego świata. Znajdują się one w ruinach antycznego miasta Zeugma opodal współczesnego Gaziantep na południu Turcji, nad Eufratem.

Zeugma (po grecku most pontonowy) została założona około roku 300 p.n.e. przez Seleukosa, jednego z generałów Aleksandra Wielkiego. Miasto strzegło przeprawy przez Eufrat. W 64 roku p.n.e. opanowali je Rzymianie i od tego momentu zyskało jeszcze na znaczeniu. Była tam ulokowana komora celna (archeolodzy znaleźli ponad 65 tysięcy glinianych i kamiennych pieczęci do oznakowywania towarów) przynosząca miastu i jej mieszkańcom ogromne dochody. Przez Zaugmę przechodził główny szlak handlowy tego regionu. Bogaci ludzie wznosili nad wodą wspaniale zdobione wille, rezydencje.

Odkryte mozaiki znajdują się w tzw. domu Muzalar.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów