Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skradziono ważący pół tony fragment rzeźby rzymskiej w Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skradziono ważący pół tony fragment rzeźby rzymskiej w Serbii
Skradziono ważący pół tony fragment rzeźby rzymskiej w Serbii

Na początku lipca odkryto fragment rzymskiego dużego monumentu, który liczył 1800 lat. Do odkrycia doszło przypadkiem w trakcie prac budowlanych w Vinca, w okolicach stolicy Serbii, Belgradu. W ciągu 24 godzin obiekt został skradziony.

Naukowcy nie mając odpowiedniego sprzętu do zabrania artefaktu (ważył pół tony) zdecydowali się zostawić odkrycie i zorganizować transport. Ku ich zdziwieniu na drugi dzień obiektu już nie było. Nie jest to odosobniony przypadek, gdyż tego typu kradzieże zdarzają się nagminnie. Tego typu skradzione zabytki są następnie sprzedawane prywatnym zachodnim kolekcjonerom za olbrzymie pieniądze. Sprawę zgłoszono już na policję.

Jak przekazali archeolodzy, monument był częścią większej rzymskiej rzeźby. Fragment przestawiał 2 duże ludzkie stopy. Inny kamień z kolei posiadał łacińską inskrypcję w 15 liniach, która opowiadała historię wysoko postawionego rzymskiego oficera. Służył w 3 różnych rzymskich legionach, brał udział w wojnie z Partią i otrzymał wiele nagród za swoją służbę.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów