Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śmiałkowie wspinali się po Koloseum

Śmiałkowie wspinali się po Koloseum
Śmiałkowie wspinali się po Koloseum | Zdjęcie: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

Dwóch śmiałków podjęło się wyzwania – wspinaczki po ścianach rzymskiego Koloseum. Pytanie jakie się zrodziło, to czy budowla jest odpowiednio chroniona?

Film ukazujący wyczyn dwóch Niemców stał się niezwykle popularne w sieci. Zamieszczony został dwa miesiące temu. Śmiałkowie pod osłoną nocy wspięli się na koloseum, by potem filmować panoramę Rzymu. Młodzi mężczyźni, należący do grupy „Visual Enemies”, twierdzą że nie zniszczyli w jakikolwiek sposób zabytku. Po opublikowaniu nagrania na policję zaczęły wpływać wezwania do ukarania śmiałków finansowo albo nawet więzieniem. Głównym oskarżeniem było nieposzanowanie dziedzictwa kulturowego oraz uszkodzenie zabytku.

Obecnie trwa dyskusja czy Amifeatr Flawiuszów i jemu podobne budowle we Włoszech są dobrze chronione przed podobnymi występkami. Jak napisał jeden z czytelników La Repubblica – gdyby podobne zdarzenie miało miejsce w Niemczech, chociażby na Bramie Brandeburskiej, mężczyźni już 2 minuty po swojej wspinaczce zostaliby zaaresztowani i ukarani.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów