Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śmiałkowie wspinali się po Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum
Koloseum | Zdjęcie: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

Dwóch śmiałków podjęło się wyzwania – wspinaczki po ścianach rzymskiego Koloseum. Pytanie jakie się zrodziło, to czy budowla jest odpowiednio chroniona?

Film ukazujący wyczyn dwóch Niemców stał się niezwykle popularne w sieci. Zamieszczony został dwa miesiące temu. Śmiałkowie pod osłoną nocy wspięli się na koloseum, by potem filmować panoramę Rzymu. Młodzi mężczyźni, należący do grupy „Visual Enemies”, twierdzą że nie zniszczyli w jakikolwiek sposób zabytku. Po opublikowaniu nagrania na policję zaczęły wpływać wezwania do ukarania śmiałków finansowo albo nawet więzieniem. Głównym oskarżeniem było nieposzanowanie dziedzictwa kulturowego oraz uszkodzenie zabytku.

Obecnie trwa dyskusja czy Amifeatr Flawiuszów i jemu podobne budowle we Włoszech są dobrze chronione przed podobnymi występkami. Jak napisał jeden z czytelników La Repubblica – gdyby podobne zdarzenie miało miejsce w Niemczech, chociażby na Bramie Brandeburskiej, mężczyźni już 2 minuty po swojej wspinaczce zostaliby zaaresztowani i ukarani.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów