Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Średniowieczna wspólnota mieszkaniowa w Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum
Koloseum

W 2015 roku uczeni odkryli, iż od IX wieku przynajmniej do roku 1349 (czyli do czasu trzęsienia ziemi, które uszkodziło częściowo budowlę), dawna antyczna arena walk – Koloseum – funkcjonowała jako przestrzeń najmu, w której rezydowali mieszkańcy Wiecznego Miasta. Domy i warsztaty znajdowały się na niegdysiejszej arenie, która była miejscem walk gladiatorów na śmierć i życie.

Archeolodzy odnaleźli na terenie Koloseum naczynia ceramiczne służące do gotowania i figurkę małpki wyrzeźbioną z kości słoniowej – ta ostatnia służyła prawdopodobnie, jako pionek do gry w szachy. Oprócz powyższych znalezisk odkryto również calcatorium – ogromny zbiornik służący do wyciskania winogron w celu produkcji wina.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów