Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Średniowieczna wspólnota mieszkaniowa w Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum
Koloseum

W 2015 roku uczeni odkryli, iż od IX wieku przynajmniej do roku 1349 (czyli do czasu trzęsienia ziemi, które uszkodziło częściowo budowlę), dawna antyczna arena walk – Koloseum – funkcjonowała jako przestrzeń najmu, w której rezydowali mieszkańcy Wiecznego Miasta. Domy i warsztaty znajdowały się na niegdysiejszej arenie, która była miejscem walk gladiatorów na śmierć i życie.

Archeolodzy odnaleźli na terenie Koloseum naczynia ceramiczne służące do gotowania i figurkę małpki wyrzeźbioną z kości słoniowej – ta ostatnia służyła prawdopodobnie, jako pionek do gry w szachy. Oprócz powyższych znalezisk odkryto również calcatorium – ogromny zbiornik służący do wyciskania winogron w celu produkcji wina.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów