Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne papirusy mogą ulec zniszczeniu w wyniku handlu w sieci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Starożytne egipskie i rzymskie papirusy mogą ulec zniszczeniu w wyniku handlu internetowego
Starożytne egipskie i rzymskie papirusy mogą ulec zniszczeniu w wyniku handlu internetowego

Papirusy zaczęły być sprzedawane w sieci (eBay) za tysiące funtów. Ostatnimi czasy sprzedano na aukcji internetowej kawałek papirusu zawierający 15 wierszy „Iliady” Homera, zanotowany przez egipskiego skrybę z IV wieku n.e., za 16 tysięcy funtów. Na innej aukcji kupiono arkusz pergaminu zawierający „List Pawła” do Rzymian za 301 tysięcy funtów.

Eksperci ostrzegają, że antyczne manuskrypty mogą ulec zniszczeniu, gdyż właściciele nie wiedzą jak je przechowywać i zapobiec ich uszkadzaniu. Przykładem głupoty i braku znajomości procedur konserwacji zabytków jest przypadek fragmentu”Ewangelii Judasza”, który rozsypał się po tym jak nabywca trzymał go w lodówce. Jak się okazuje wcześniej właściciel trzymał kodeks w sejfie. Uważał, że obie metody przechowywania dobrze wpłyną na ich trwałość.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów