Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Więzienie, w którym przetrzymywano św. Piotra otwarto dla zwiedzających

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Starożytne więzienie, w którym przetrzymywano świętego Piotra otwarto dla zwiedzających
Starożytne więzienie, w którym przetrzymywano świętego Piotra otwarto dla zwiedzających | Zdjęcie: Riccardo Auci

W 2016 roku, po długim procesie renowacji, dla zwiedzających otwarto (ponownie) starożytne więzienie, w którym przetrzymywano świętego Piotra. Więzienie Carcer Tullianum znajduje się pod XVI-wiecznym kościołem, który z kolei zlokalizowany jest w pobliżu Forum Romanum.

W budynku zamontowano najnowsze technologie, które pozwolą turystom zwiedzać miejsce przy pomocy tabletów. Po nakierowaniu ekranu na obiekt w więzieniu będzie można przeczytać dodatkowe informacje i zobaczyć rekonstrukcję 3D.

To tutaj według przekazów święty Piotr miał spowodować, że pojawiło się źródło ze świeżą wodą, którą potem użył do chrzczenia współwięźniów. Źródło wciąż można zobaczyć.

Więzienie słynne jest nie tylko z tego powodu, że przebywał tam święty Piotr. Rzymianie przetrzymywali tutaj także Wercyngetoryksa, legendarnego wodza Galów, który „rzucił rękawicę” Cezarowi.

Co ciekawe prowadząc prace w więzieniu archeolodzy natrafili na cytrynę, która została rytualnie złożona w I wieku p.n.e. – czyniąc ją tym samym najwcześniej znaną cytryną, znalezioną w Europie. Kultywacja cytryn rozpowszechniła się w Italii dopiero w XV wieku.

Ponadto naukowcy znaleźli dowód na to, że więzienie jako budowla, istniała nawet ponad 3000 lat temu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów