Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Więzienie, w którym przetrzymywano św. Piotra otwarto dla zwiedzających

Starożytne więzienie, w którym przetrzymywano świętego Piotra otwarto dla zwiedzających
Starożytne więzienie, w którym przetrzymywano świętego Piotra otwarto dla zwiedzających | Zdjęcie: Riccardo Auci

Po długim procesie renowacji, dla zwiedzających otwarto (ponownie) starożytne więzienie, w którym przetrzymywano świętego Piotra.

Więzienie Carcer Tullianum znajduje się pod XVI-wiecznym kościołem, który z kolei zlokalizowany jest w pobliżu Forum Romanum.

W budynku zamontowano najnowsze technologie, które pozwolą turystom zwiedzać miejsce przy pomocy tabletów. Po nakierowaniu ekranu na obiekt w więzieniu będzie można przeczytać dodatkowe informacje i zobaczyć rekonstrukcję 3D.

To tutaj według przekazów święty Piotr miał spowodować, że pojawiło się źródło ze świeżą wodą, którą potem użył do chrzczenia współwięźniów. Źródło wciąż można zobaczyć.

Więzienie słynne jest nie tylko z tego powodu, że przebywał tam święty Piotr. Rzymianie przetrzymywali tutaj także Wercyngetoryksa, legendarnego wodza Galów, który „rzucił rękawicę” Cezarowi.

Co ciekawe prowadząc prace w więzieniu archeolodzy natrafili na cytrynę, która została rytualnie złożona w I wieku p.n.e. – czyniąc ją tym samym najwcześniej znaną cytryną, znalezioną w Europie. Kultywacja cytryn rozpowszechniła się w Italii dopiero w XV wieku.

Ponadto naukowcy znaleźli dowód na to, że więzienie jako budowla, istniała nawet ponad 3000 lat temu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów