Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Szansa by wziąć udział w wakacyjnych wykopaliskach

Szansa by wziąć udział w wakacyjnych wykopaliskach
Szansa by wziąć udział w wakacyjnych wykopaliskach

Wykopaliska archeologiczne w dwóch rzymskich miejscach we wschodnim Sussex – w rzymskiej willi w Plumpton oraz Bridge Farm w Barcombe Mills w Anglii – dają szansę pasjonatom historii poznania zawodu archeologa oraz tworzenia historii.

Rzymska willa w Plumpton

Rzymska willa w Plumpton po raz pierwszy odkryta została w 1973 roku, kiedy to natrafiono na prostokątny wzór krzemienia i kredy. Jak się potem okazało znalezisko datowane jest na IV wiek n.e., a krzemienie oraz kreda kryły pod ziemią ściany kilku pokoi. W czerwcu i lipcu 2015 roku, wykopaliska pozwoliły wydobyć z ziemi centralną i wschodnią część budowli. Tego roku Towarzystwo Archeologiczne Sussex ponownie daje możliwość wzięcia udziału w wykopaliskach ochotnikom. Kandydaci w dniach 18 czerwca – 30 lipca będą odbywać pięciodniowy kurs wykopaliskowy, w czasie którego będą mogli poznać metody odkrywkowe stosowane w pracach ziemnych. W czasie pozostałych dni organizowane będą inne szkolenia.

Szansa udziału w wykopaliskach jest płatna i wynosi od 5 funtów za dzień, do maksymalnej stawki 50 funtów za cały sezon. Chętni mogą się zgłaszać mailowo: info@sussexarchaeology.co.uk lub poprzez stronę: www.sussexarchaeology.org.

Bridge Farm

Drugie miejsce, gdzie można wcielić się w rolę archeologa to osada rzymska Bridge Farm, którą odkryto w 2011 roku. Bridge Farm istniało od I do IV wieku n.e. i usytuowane było między trzema rzymskimi drogami oraz rzeką Ouse. Osada rozciągała się początkowo na kilku hektarach i miała charakter otwarty; z czasem jednak Bridge Farm otoczono rowem i stworzono zamknięty ośrodek (koniec II wieku n.e.).

W przeciwieństwie do willi w Plumpton, osada w większości wykonana była z drewna. W 2014 roku zespół archeologów odkrył pozostałości prostokątnego budynku z dużymi otworami zawierającymi podmokłe belki liczące prawie 2000 lat – było to niezwykle rzadkie znalezisko.

Tego roku archeolodzy wraz z ochotnikami planują odkopywać rowy obronne. W projekt zaangażować się można w dniach 27 lipca – 21 sierpnia w trybie 7-dniowym. Projekt jest ufundowany w całości z wpłat uczestników (25 funtów za 7 dni; 40 funtów za 14 dni; 60 funtów za 8 tygodni) oraz wszelkich darowizn.

Aby wziąć udział w projekcie należy zgłosić się mailowo: excavations@culverproject.co.uk lub poprzez stronę  www.culverproject.co.uk.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów