Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Szansa by wziąć udział w wakacyjnych wykopaliskach

Szansa by wziąć udział w wakacyjnych wykopaliskach
Szansa by wziąć udział w wakacyjnych wykopaliskach

Wykopaliska archeologiczne w dwóch rzymskich miejscach we wschodnim Sussex – w rzymskiej willi w Plumpton oraz Bridge Farm w Barcombe Mills w Anglii – dają szansę pasjonatom historii poznania zawodu archeologa oraz tworzenia historii.

Rzymska willa w Plumpton

Rzymska willa w Plumpton po raz pierwszy odkryta została w 1973 roku, kiedy to natrafiono na prostokątny wzór krzemienia i kredy. Jak się potem okazało znalezisko datowane jest na IV wiek n.e., a krzemienie oraz kreda kryły pod ziemią ściany kilku pokoi. W czerwcu i lipcu 2015 roku, wykopaliska pozwoliły wydobyć z ziemi centralną i wschodnią część budowli. Tego roku Towarzystwo Archeologiczne Sussex ponownie daje możliwość wzięcia udziału w wykopaliskach ochotnikom. Kandydaci w dniach 18 czerwca – 30 lipca będą odbywać pięciodniowy kurs wykopaliskowy, w czasie którego będą mogli poznać metody odkrywkowe stosowane w pracach ziemnych. W czasie pozostałych dni organizowane będą inne szkolenia.

Szansa udziału w wykopaliskach jest płatna i wynosi od 5 funtów za dzień, do maksymalnej stawki 50 funtów za cały sezon. Chętni mogą się zgłaszać mailowo: [email protected] lub poprzez stronę: www.sussexarchaeology.org.

Bridge Farm

Drugie miejsce, gdzie można wcielić się w rolę archeologa to osada rzymska Bridge Farm, którą odkryto w 2011 roku. Bridge Farm istniało od I do IV wieku n.e. i usytuowane było między trzema rzymskimi drogami oraz rzeką Ouse. Osada rozciągała się początkowo na kilku hektarach i miała charakter otwarty; z czasem jednak Bridge Farm otoczono rowem i stworzono zamknięty ośrodek (koniec II wieku n.e.).

W przeciwieństwie do willi w Plumpton, osada w większości wykonana była z drewna. W 2014 roku zespół archeologów odkrył pozostałości prostokątnego budynku z dużymi otworami zawierającymi podmokłe belki liczące prawie 2000 lat – było to niezwykle rzadkie znalezisko.

Tego roku archeolodzy wraz z ochotnikami planują odkopywać rowy obronne. W projekt zaangażować się można w dniach 27 lipca – 21 sierpnia w trybie 7-dniowym. Projekt jest ufundowany w całości z wpłat uczestników (25 funtów za 7 dni; 40 funtów za 14 dni; 60 funtów za 8 tygodni) oraz wszelkich darowizn.

Aby wziąć udział w projekcie należy zgłosić się mailowo: [email protected] lub poprzez stronę  www.culverproject.co.uk.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów