Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Treść papirusów z Herkulanum nareszcie czytelna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zwęglony papirus z Herkulanum
Zwęglony papirus z Herkulanum

Promienie Roentgena pozwoliły naukowcom wydobyć poszczególne litery ze zniszczonych dokumentów z biblioteki w Herkulanum. Winowajcą był wulkan Wezuwiusz, który w 79 roku n.e. niespodziewanie wybuchł i zniszczył Pompeje, Herkulanum i Stabie.  Kataklizm nie oszczędził także biblioteki z cennymi pracami ówczesnych wielkich myślicieli. Biblioteka była zwłaszcza pełna dzieł Filodemosa z Gadary (ok. 110 – ok. 39 p.n.e.), greckiego poety i filozofa ze szkoły epikurejskiej, który był nauczycielem poety Wergiliusza.

Naukowcy do tej pory odnaleźli około 1800 zwęglonych i sczerniałych zwojów papieru, z których starali się odczytać jakiekolwiek wyrazy. Niektóre ze zwojów można było rozwinąć, jednak duża część jest w na tyle złym stanie, że nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek mechaniczne działania. Ostatecznie naukowcom udało się poznać część zapisków z dwóch zwojów, wykorzystując do tego zmodyfikowane promienie rentgenowskie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów