Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

U stóp Pirenejów odkryto nieznany rzymski ośrodek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowany fragment mozaiki podłogowej ukazującej Amorki ujeżdżające koniki morskie
Zachowany fragment mozaiki podłogowej ukazującej Amorki ujeżdżające koniki morskie

U stóp Pirenejów odkryto ślady po nieznanym rzymskim ośrodku, którego pozostałości pozwalają określić, że powstał on zapewne w I-II wieku n.e. Wśród odkrytych fundamentów są te należące do łaźni, dróg, wodociągów czy kanałów ściekowych.

Do odkrycia doszło w roku 2021, po tym jak archeolodzy przeprowadzili większe badania na terenie El Forau de la Tuta, około 1,5 km od miasta Artieda, na północy Hiszpanii. Jak twierdzą naukowcy na tym terenie znajdował się antyczny, a później średniowieczny ośrodek, który zamieszkany był między I a V wiekiem n.e., a potem między IX a XIII wiekiem. Co interesujące, miejsce to nie było wcześniej znane, a badacze nie znają oficjalnej nazwy antycznego miasta, które założono w okresie wczesnego cesarstwa rzymskiego.

Pozostałości miasta znajdują się na polu rolniczym, a obejmują obszar 4 hektarów. Miasto znajdowało się przy drodze, która łączyła niegdyś północne miasta: Iaca, Ilumberri i Pompelo.

Wśród odkrytych znalezisk są m.in. zachowane korynckie kapitele czy attyckie bazy kolumn. Kolumny osiągały zapewne ponad 6 metrów wysokości i stanowiły być może część świątyni na lokalnym forum. Z pewnością zachowane kamienie należały do odrębnych dwóch budowli.

Natrafiono także na liczne szczątki po biało-czarnych mozaikach rzymskich, a także zachowany fragment mozaiki podłogowej ukazującej Amorki ujeżdżające koniki morskie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów