Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Udało się wykonać wizualizacje 3D inskrypcji rzymskich w okolicach muru Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Udało się wykonać wizualizacje 3D inskrypcji rzymskich w okolicach muru Hadriana
Udało się wykonać wizualizacje 3D inskrypcji rzymskich w okolicach muru Hadriana

W hrabstwie Northumberland, nieopodal Brampton, w północnej Anglii, w latach 80. XX wieku odkryto liczące 1800 lat inskrypcje, wykonane przez rzymskich żołnierzy. Badaczom w końcu udało się je obfotografować w celu wykonania wizualizacji 3D.

To swoiste graffiti składające się z napisów i rysunków wykonano na skale, na wysokości około 9 metrów. Z tego miejsca uzyskiwano kamień służący do budowy muru Hadriana. Wyryte napisy „ujawniają” żołnierzy II i XX legionu, którzy pełnili służbę w kamieniołomie pozyskując materiał do budowy i naprawy wału; ich imiona to m.in. Agricola oraz Mercatius. Jedna z wyrytych twarzy może ukazywać (zdaniem badaczy) jakieś wodne bóstwo, które miało dbać o ochronę żołnierzy przy ciężkiej pracy.

Na ścianie umieszczono także imiona konsulów, który przebywali w Brytanii w 207 roku n.e. – pozwala to dokonać pewnej datacji. Jak twierdzą specjaliści, jest to jedyny znany kamieniołom rzymski, który można powiązać z konkretnym rokiem.

Ponadto w kamieniu wyryto inną twarz, która należała do niejakiego Apolloniusa z dopiskiem „to ja”.

Wykonane wizualizacje 3D można obejrzeć tutaj (wyszukać je można przy pomocy wyrazu „Gelt”).

Graffiti rzymskie z okolic muru Hadriana

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów