Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Udostępniono zwiedzającym odkryty rzymski dom pod termami Karakalli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Udostępniono zwiedzającym odkryty rzymski dom pod termami Karakalli
Udostępniono zwiedzającym odkryty rzymski dom pod termami Karakalli | Zdjęcie: Domenico Stinellis / Associated Press

Turyści chcący zobaczyć termy Karakalli, będą mieli okazję od teraz obejrzeć nowo udostępnione pozostałości rzymskiego domu, który datowany jest na 134-138 rok n.e.

Obiekt odkryty został pod słynnymi łaźniach cesarza Karakalli, a po dziś dzień zachowały się piękne freski, które zdobiły ściany domu. Budowla została częściowo zniszczona i nadbudowana.

Do odkrycia domu doszło w połowie XIX wieku, kiedy to natrafiono na rzymskie ruiny, aż 9 metrów pod termami. Do odsłonięcia znaleziska przystąpiono jednak dopiero sto lat później, kiedy to oczom badaczy ukazały się piękne freski w sali jadalnej oraz izba przeznaczona na składanie ofiar. Na freskach widać m.in. Bachusa, Jowisza, Junonę, Minerwę, ale i egipskie bóstwa, takie jak Izyda czy Anubis.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów