Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po usunięciu sadzy i brudu Koloseum odżyło

Koloseum
Po usunięciu sadzy i brudu Koloseum odżyło

Symbol i największy monument Rzymu – Koloseum – przeżywa swoje najlepsze czasy od lat. W wyniku renowacji usunięto z budowli sadzę i brud, które osiadały przez lata. Duży wpływ na tę sytuację miało duże zanieczyszczenie powietrza.

Oczyszczenie ścian Amfiteatru Flawiuszów to jedynie początek zmian. Do tej pory na odnowę konstrukcji wydano 25 milionów euro. Duży wkład finansowy pochodzi od Diego Della Valli, prezesa firmy oferującej wysokiej jakości produkty skórzane – Tod’s.

Nowy wygląd Koloseum oficjalnie przedstawiony został 1 lipca. Podczas ceremonii, włoski minister kultury – Dario Franceschini – ogłosił, że kolejnym krokiem będzie odbudowa areny Koloseum. Projekt ma się zakończyć docelowo pod koniec 2018 roku, a kosztować ma 18 milionów euro.

Tod’s oficjalnie już potwierdził, że zamierza pomóc odbudować arenę, wybudować centrum turystyczne z kafeterią oraz odwtorzyć pomieszczenia pod areną, gdzie też szykowali się do walki gladiatorzy oraz przetrzymywano dzikie zwierzęta.

Poza firmą Tod’s w projekcie swój udział ogłosiły inne firmy, w tym nawet japońska. Takie powszechne zaagażowanie prywatnego kapitału do odbudowy zabytku to efekt prośby skierowanej przez rząd włoski o pomoc przy renowacji pomników historii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów