Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Cezarei odkryto rzymską mozaikę sprzed 1800 lat

Mozaika rzymska
Mozaika rzymska | Zdjęcie: Assaf Peretz, Israel Antiquities Authority

W trakcie prac wykopaliskowych w Cezarei (Izrael) archeolodzy natrafili na rzymską mozaikę, która zachowała się w dobrym stanie. Obiekt datowany jest na II-III wiek n.e.

Cezarea był to antyczny port, który obecnie znajduje się w połowie drogi między Tel-Awiw oraz Hajfą. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i artefaktów z czasów antycznych.

Odkryty obiekt ma wymiary 3, 5 na 8 metrów i jak twierdzą specjaliści wyróżnia się wyjątkowym kunsztem, porównując go z innymi tego typu znaleziskami w regionie. Na mozaice widzimy trzech mężczyzn ubranych w togi, którzy z pewnością należeli do wyższych warstw społecznych. Naukowcy nie wiedzą, jaki budynek zdobiła mozaika podłogowa. Zachowała się także częściowo grecka inskrypcja, jednak na tę chwilę badacze nie są w stanie odczytać jej treści – zachowało się jedynie kilka liter.

Mozaika powstała przy pomocy tesserae – małych kawałków kamienia. Na metr kwadratowy przeznaczano około 12 tysięcy kamyczków. Teraz naukowcy chcą odpowiednio zabezpieczyć znalezisko i w przyszłości udostępnić dla zwiedzających.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów