Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Cezarei odkryto rzymską mozaikę sprzed 1800 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Cezarei odkryto rzymską mozaikę sprzed 1800 lat
W Cezarei odkryto rzymską mozaikę sprzed 1800 lat | Zdjęcie: Assaf Peretz, Israel Antiquities Authority

W 2018 roku trakcie prac wykopaliskowych w Cezarei (Izrael) archeolodzy natrafili na rzymską mozaikę, która zachowała się w dobrym stanie. Obiekt datowany jest na II-III wiek n.e.

Cezarea był to antyczny port, który obecnie znajduje się w połowie drogi między Tel-Awiw oraz Hajfą. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i artefaktów z czasów antycznych.

Odkryty obiekt ma wymiary 3,5 na 8 metrów i jak twierdzą specjaliści wyróżnia się wyjątkowym kunsztem, porównując go z innymi tego typu znaleziskami w regionie. Na mozaice widzimy trzech mężczyzn ubranych w togi, którzy z pewnością należeli do wyższych warstw społecznych. Naukowcy nie wiedzą, jaki budynek zdobiła mozaika podłogowa. Zachowała się także częściowo grecka inskrypcja, jednak na tę chwilę badacze nie są w stanie odczytać jej treści – zachowało się jedynie kilka liter.

Mozaika powstała przy pomocy tesserae – małych kawałków kamienia. Na metr kwadratowy przeznaczano około 12 tysięcy kamyczków. Teraz naukowcy chcą odpowiednio zabezpieczyć znalezisko i w przyszłości udostępnić dla zwiedzających.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów