Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Chorwacji odkryto wrak rzymskiego statku rybackiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Chorwacji odkryto wrak rzymskiego statku rybackiego
W Chorwacji odkryto wrak rzymskiego statku rybackiego

W Chorwacji, w mieście Poreč, na antycznym wybrzeżu Porta de Mar odkryto zachowany w dobrym stanie wrak statku rzymskiego, który został połączony za pomocą lin i drewnianych gwoździ. Zdaniem badaczy była to zapewne mała jednostka rybacka, należąca do osoby prywatnej. Datowana jest na I wiek n.e.

Obiekt mierzył 5 na 1,7 metrów. Dobrze zachowany obiekt wynika z faktu, że przez wieki nie dotarło do niego powietrze i znajdował się w błocie.

Wrak statku po wstępnych badaniach ma zostać przewieziony i wystawiony na ekspozycji w muzeum w Poreč. Zdaniem archeologów jest to najważniejsze znalezisko archeologiczne w Chorwacji w XXI wieku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów