Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Czechach odkryto rzymski obóz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Czechach odkryto rzymski obóz
W Czechach odkryto rzymski obóz | Zdjęcie: Archaia Brno

Jak twierdzą naukowcy, Rzymianie w trakcie prowadzonych działań wojskowych przeciwko Germanom, zwłaszcza pod koniec II wieku n.e., wielokrotnie osiągali tereny współczesnych Czech. Kolejnym dowodem na to ma być obóz rzymski, którego ślady odkryto w 2018 roku.

Do odkrycia doszło na terenie Brna, w południowych Morawach (Czechy); archeolodzy natrafili na pozostałości po rzymskim tymczasowym obozie. Analizy pozwoliły ustalić, że obóz powstał zapewne między 172 a 180 rokiem n.e., kiedy to Rzymianie prowadzili kontrofensywę przeciwko plemionom germańskim, pod wodzą Marka Aureliusza. Tereny obecnych Czech zamieszkiwały wówczas plemiona Kwadów i Markomanów, które stworzyły silne państwa realnie zagrażające Cesarstwu Rzymskiemu od północy.

Na terenie obecnych Moraw znajdują się pozostałości po kilku rzymskich obozach: w Modrice, Musov, Ołomuńcu czy Jevícko, które w większości miały charakter tymczasowy. Wyjątkiem jest obóz rzymski w Musov, na terenie którego odkryto kilka budowli kamiennych, sugerujących dłuższy pobyt żołnierzy rzymskich.

Wszelkie artefakty, które odkryto na terenie obozu w Brnie, można oglądać na ekspozycji w muzeum miasta Brna.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów