Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Hiszpanii odkryto sanktuarium Mitry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Hiszpanii odkryto sanktuarium Mitry
W Hiszpanii odkryto sanktuarium Mitry | Zdjęcie: Courtesy Wikimedia Commons

W Hiszpanii odkryto, liczące 1800 lat, sanktuarium boga Mitry. Do odkrycia doszło w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie rzymskiej willi (tzw. Villa del Mitra) w Cabra, na południu Hiszpanii.

Sama willa datowana jest na I wiek n.e. W przeszłości na miejscu odnaleziono pozostałości po rzeźbie Mitry; stąd też taka nazwa obiektu.

Odkryta świątynia datowana jest na II wiek n.e. Obiekt ma typową okrągłą izbę z wąskim wejściem. Przy ścianach z kolei znajdują się dwie długie kamienne ławy. W zachowanych niszach umieszczano z kolei terakotowe figurki, a na podłodze zachowały się mozaiki ukazujące świnie, ptaki czy króliki. Zwierzęta te były składane w ofierze, a następnie spożywane w trakcie uczt organizowanych dla wyznawców mitraizmu w sanktuarium.

Mitraizm był popularnym kultem w antycznym Rzymie. Kult Mitry w Rzymie zaczął się szerzyć w I wieku n.e. za panowania dynastii Flawiuszów. Od II wieku n.e. kult rozprzestrzenił się do każdego zakątka Imperium. Kult Mitry był wysoce elitarny i ekskluzywny, co w zasadzie zamykało mu drogę do mas. Szczególnie popularny był on wśród legionistów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów