Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Hiszpanii znaleziono marmurowe popiersie Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hadrian
W Hiszpanii znaleziono marmurowe popiersie Hadriana

Na stanowisku archeologicznym Los Torrejones w Murcji w Hiszpanii odkryto zachowane w bardzo dobrym stanie marmurowe popiersie cesarza Hadriana. Odkrycia dokonano w okresie październik-grudzień 2014.

Rzeźba ma 52 cm wysokości i wykonana jest całkowicie z marmuru. Znalezisko datowane jest na rok 135 n.e. i jest jednym z wielu innych portretów Hadriana (blisko 160 portretów), które przetrwały do naszych czasów. Obiekt znaleziono wraz z inną mniejszą figurką ukazującą kobietę, również datowaną na początek II wieku n.e. Samo miejsce, Los Torrejones, znane było z rzymskich willi, gdzie mieszkali zarówno arystokraci jak i zwykli rolnicy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów