Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Hiszpanii znaleziono marmurowe popiersie Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hadrian
W Hiszpanii znaleziono marmurowe popiersie Hadriana

Na stanowisku archeologicznym Los Torrejones w Murcji w Hiszpanii odkryto zachowane w bardzo dobrym stanie marmurowe popiersie cesarza Hadriana. Odkrycia dokonano w okresie październik-grudzień 2014.

Rzeźba ma 52 cm wysokości i wykonana jest całkowicie z marmuru. Znalezisko datowane jest na rok 135 n.e. i jest jednym z wielu innych portretów Hadriana (blisko 160 portretów), które przetrwały do naszych czasów. Obiekt znaleziono wraz z inną mniejszą figurką ukazującą kobietę, również datowaną na początek II wieku n.e. Samo miejsce, Los Torrejones, znane było z rzymskich willi, gdzie mieszkali zarówno arystokraci jak i zwykli rolnicy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów