Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Holandii odkryto rzymski kompleks świątynny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Holandii odkryto rzymski kompleks świątynny
W Holandii odkryto rzymski kompleks świątynny

Ostatnimi dniami badacze z Holandii ogłosili, że odkryli rzymski kompleks świątynny, liczący około 2000 lat. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Holandii.

Do odkrycia doszło w Herwen-Hemeling, nieopodal granicy holendersko-niemieckiej. Jak się okazuje, kompleks składał się z dwóch świątyń, które były w użytku od I do IV wieku n.e. W większej świątyni zachowały się pozostałości po kolorowych ścianach. Na terenie kompleksu natrafiono także na liczne pozostałości po statuetkach bożków, naczynia czy dachówki z inskrypcjami.

Jak twierdzą badacze znalezisko jest o tyle nietypowe, że zwykle tego typu obiekty były w późniejszych czasach albo niszczone do ziemi, albo przekształcane w nowe budowle. W tym przypadku zachowały się fundamenty konstrukcji oraz ołtarze, na których rzymscy żołnierze składali ofiary. Na kamieniach dostrzeżono do tej pory napisy dedykacyjne dla Herkulesa, Jowisza-Serapisa czy Merkurego.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów