Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Neapolu odkryto mozaikę rzymską zdobiącą być może dom Wediusza Pollio

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roman mosaic was discovered in Naples, possibly decorating house of Vedius Pollio
W Neapolu odkryto mozaikę rzymską zdobiącą być może dom Wediusza Pollio | Zdjęcie: Uniwersytet L'Orientale w Neapolu

W Parku Archeologicznym Pausilypon w Neapolu odkryto antyczną rzymską mozaikę, którą datuje się na koniec I wieku p.n.e. Zdaniem badaczy mozaika zdobiła zapewne salon luksusowej willi, której właścicielem mógł być sam Publiusz Wediusz Pollio. Wciąż jest to jednak jedynie hipoteza.

Wediusz Pollio był rzymskim ekwitą i przyjacielem pierwszego cesarza Oktawiana Augusta. Jego ojciec był wyzwoleńcem, a on sam dorobił się olbrzymiego majątku, zarządzając w jego imieniu prowincją Azja. M.in. posiadał olbrzymią willę w Pausily nad Zatoką Neapolitańską, w której powstała hodowla drapieżnych muren, którym na pożarcie rzucał nieposłusznych lub popełniających błędy niewolników. Jego brutalne zwyczaje były znane w całym Rzymie i niezwykle oburzały społeczeństwo.

Pliniusz Starszy, rzymski historyk i pisarz z I wieku n.e., wspomina że antyczni Rzymianie niezwykle sobie cenili smak mięsa mureny, które dostarczano solone w zbiornikach. Doszło nawet do tego, że co bogatsi Rzymianie tworzyli własne hodowle muren na terenie posiadłości, aby mieć dostęp do świeżych ryb.

Po śmierci Wediusza w 15 roku p.n.e. cesarz August kazał zburzyć, przynajmniej częściowo, willę bogatego przyjaciela.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów