W Parku Archeologicznym Pausilypon w Neapolu odkryto antyczną rzymską mozaikę, którą datuje się na koniec I wieku p.n.e. Zdaniem badaczy mozaika zdobiła zapewne salon luksusowej willi, której właścicielem mógł być sam Publiusz Wediusz Pollio. Wciąż jest to jednak jedynie hipoteza.
Wediusz Pollio był rzymskim ekwitą i przyjacielem pierwszego cesarza Oktawiana Augusta. Jego ojciec był wyzwoleńcem, a on sam dorobił się olbrzymiego majątku, zarządzając w jego imieniu prowincją Azja. M.in. posiadał olbrzymią willę w Pausily nad Zatoką Neapolitańską, w której powstała hodowla drapieżnych muren, którym na pożarcie rzucał nieposłusznych lub popełniających błędy niewolników. Jego brutalne zwyczaje były znane w całym Rzymie i niezwykle oburzały społeczeństwo.
Pliniusz Starszy, rzymski historyk i pisarz z I wieku n.e., wspomina że antyczni Rzymianie niezwykle sobie cenili smak mięsa mureny, które dostarczano solone w zbiornikach. Doszło nawet do tego, że co bogatsi Rzymianie tworzyli własne hodowle muren na terenie posiadłości, aby mieć dostęp do świeżych ryb.
Po śmierci Wediusza w 15 roku p.n.e. cesarz August kazał zburzyć, przynajmniej częściowo, willę bogatego przyjaciela.