Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami
W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami | Zdjęcie: Jürgen Vogel/LVR-LandesMuseum Bonn

Na zachodzie Niemiec, w mieście Zülpich, odkryto ważący 4, 5 tony sarkofag, który liczy 1700 lat. Jak się okazało w środku kamiennego obiektu znajdowało się ciało oraz liczne przedmioty, które miały towarzyszyć zmarłej w życiu pośmiertnym. Zülpich w czasach rzymskich nazywało się Tolbiacum.

Odkrycia dokonano w zeszłym roku, ale informacja o nim pojawiła się niedawno. Sarkofag mierzy 2, 3 na 1, 1 metra i datowany jest na III wiek n.e. Tego typu znaleziska na północ od Włoch są prawdziwą rzadkością, gdyż na nie pozwolić sobie mogli jedynie bogaci mieszkańcy prowincji.

Pochowana zmarła kobieta była w wieku 25-30 lat. Przy ciele znajdowały się najróżniejsze znaleziska: mały składany nóż z wizerunkiem Herkulesa (jako uchwytem), igły do szycia (gdzie jedna miała zdobienie ze złota), małe naczynie z inskrypcją „Utere Felix (czyli „korzystaj szczęśliwie”) oraz srebrne lusterko.

W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktamiW Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów