Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami
W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami | Zdjęcie: Jürgen Vogel/LVR-LandesMuseum Bonn

Na zachodzie Niemiec, w mieście Zülpich, odkryto ważący 4, 5 tony sarkofag, który liczy 1700 lat. Jak się okazało w środku kamiennego obiektu znajdowało się ciało oraz liczne przedmioty, które miały towarzyszyć zmarłej w życiu pośmiertnym. Zülpich w czasach rzymskich nazywało się Tolbiacum.

Odkrycia dokonano w zeszłym roku, ale informacja o nim pojawiła się niedawno. Sarkofag mierzy 2, 3 na 1, 1 metra i datowany jest na III wiek n.e. Tego typu znaleziska na północ od Włoch są prawdziwą rzadkością, gdyż na nie pozwolić sobie mogli jedynie bogaci mieszkańcy prowincji.

Pochowana zmarła kobieta była w wieku 25-30 lat. Przy ciele znajdowały się najróżniejsze znaleziska: mały składany nóż z wizerunkiem Herkulesa (jako uchwytem), igły do szycia (gdzie jedna miała zdobienie ze złota), małe naczynie z inskrypcją „Utere Felix (czyli „korzystaj szczęśliwie”) oraz srebrne lusterko.

W Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktamiW Niemczech odkryto niesamowity sarkofag z wieloma artefaktami

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów