Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Norwegii odkryto rzymski kociołek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Norwegii odkryto rzymski kociołek
W Norwegii odkryto rzymski kociołek

W Norwegii odkryto wykonany z brązu kociołek, który jak się okazało pochodzi z terenów Imperium Rzymskiego. W obiekcie umieszczono skremowane zwłoki zmarłej osoby.

Obiekt datowany jest na 150-300 rok n.e. Do odkrycia doszło w Gylland, w regionie Tr?ndelag, w środkowej Norwegii. Po skremowaniu ciała i umieszczeniu prochów w naczyniu, kociołek został przykryty lub owinięty korą z brzozy, a następnie przysypany kamieniami. Naczynie było mocno zużyte zanim posłużyło za urnę. Dowodzą tego ślady po naprawach.

Tego typu naczynia były wykonywane w Italii oraz rzymskich prowincjach, m.in. nad Renem. Kociołkami bardzo często handlowano i używano ich jako podarunków.

Do tej pory udało się odnaleźć w środkowej Norwegii około 50 tego typu rzymskich naczyń. Dowodzi to tego, że rzymski handel sięgał naprawdę daleko poza granice Imperium, a rzymskie przedmioty dotarły aż do Skandynawii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów