Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Norwegii odkryto rzymski kociołek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Norwegii odkryto rzymski kociołek
W Norwegii odkryto rzymski kociołek

W Norwegii odkryto wykonany z brązu kociołek, który jak się okazało pochodzi z terenów Imperium Rzymskiego. W obiekcie umieszczono skremowane zwłoki zmarłej osoby.

Obiekt datowany jest na 150-300 rok n.e. Do odkrycia doszło w Gylland, w regionie Tr?ndelag, w środkowej Norwegii. Po skremowaniu ciała i umieszczeniu prochów w naczyniu, kociołek został przykryty lub owinięty korą z brzozy, a następnie przysypany kamieniami. Naczynie było mocno zużyte zanim posłużyło za urnę. Dowodzą tego ślady po naprawach.

Tego typu naczynia były wykonywane w Italii oraz rzymskich prowincjach, m.in. nad Renem. Kociołkami bardzo często handlowano i używano ich jako podarunków.

Do tej pory udało się odnaleźć w środkowej Norwegii około 50 tego typu rzymskich naczyń. Dowodzi to tego, że rzymski handel sięgał naprawdę daleko poza granice Imperium, a rzymskie przedmioty dotarły aż do Skandynawii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów