Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W północnych Włoszech odkryto rzymskie kamienie milowe

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski kamień milowy z Bresci
W północnych Włoszech odkryto rzymskie kamienie milowe

W Bresci (północne Włochy), przed rozpoczęciem prac kanalizacyjnych pod Via Milano, przeprowadzano wykopaliska archeologiczne. Badaczom udało się natrafić na trzy rzymskie kamienie milowe z późnego okresu Cesarstwa.

Dwa kamienie mają około 2 metrów wysokości; jeden 2,5 metra. Wszystkie trzy kamienie milowe posiadają inskrypcje cesarskie, typowe dla III-IV wieku n.e. Na jednym z kamieni widać cyfrę II, co wskazuje że kamień znajdował się dwie rzymskie mile (ok. 3 km) od centrum antycznego Rzymu.

Wraz z kamieniami milowymi odkryto nieuszkodzony ołtarz z inskrypcją. Nie wiadomo, dlaczego wszystkie obiekty znajdowały się przy sobie, do tego daleko od Rzymu. Badacze podejrzewają, że kamienne obiekty mogły posłużyć jako materiał konstrukcyjny, jednak zostały zapomniane w rowie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów