Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W północnych Włoszech odkryto rzymskie kamienie milowe

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski kamień milowy z Bresci
W północnych Włoszech odkryto rzymskie kamienie milowe

W Bresci (północne Włochy), przed rozpoczęciem prac kanalizacyjnych pod Via Milano, przeprowadzano wykopaliska archeologiczne. Badaczom udało się natrafić na trzy rzymskie kamienie milowe z późnego okresu Cesarstwa.

Dwa kamienie mają około 2 metrów wysokości; jeden 2,5 metra. Wszystkie trzy kamienie milowe posiadają inskrypcje cesarskie, typowe dla III-IV wieku n.e. Na jednym z kamieni widać cyfrę II, co wskazuje że kamień znajdował się dwie rzymskie mile (ok. 3 km) od centrum antycznego Rzymu.

Wraz z kamieniami milowymi odkryto nieuszkodzony ołtarz z inskrypcją. Nie wiadomo, dlaczego wszystkie obiekty znajdowały się przy sobie, do tego daleko od Rzymu. Badacze podejrzewają, że kamienne obiekty mogły posłużyć jako materiał konstrukcyjny, jednak zostały zapomniane w rowie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów