Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W południowo-wschodniej Anglii natrafiono na ślady po powstaniu Boudiki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W południowo wschodniej Anglii natrafiono na ślady po powstaniu Boudiki
W południowo-wschodniej Anglii natrafiono na ślady po powstaniu Boudiki | Zdjęcie: Oxford Archaeology East

W południowo-wschodniej Anglii, we wsi Cressing, natrafiono na ślady po okrągłych domostwach z I wieku n.e., które naukowcy uważają, że mogły zostać zniszczone przez Rzymian po zdławieniu powstania Boudiki (61 n.e.).

Badacze doliczyli się pozostałości po 17 budowlach, które zapewne należały do plemienia Trynobantów. Rzymianie po pokonaniu zjednoczonych Brytów przeprowadzili akcję ukarania wszelkich plemion, które walczyły po stronie Boudiki. Badacze podejrzewają, że taki los spotkał tę osadę, która uforomowana została w typowo obronnym stylu. Co interesujące, w omawianym miejscu nie doszło już do kolejnego zasiedlenia miejsca.

Co więcej, archeolodzy znaleźli ponad 100 broszek oraz liczne rzymskie monety, zapinki czy pierścienie. Nie natrafiono na żadne ślady pochówków.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów