Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach można zwiedzać odrestaurowaną pralnię

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Folusz Stefanusa
Folusz Stefanusa | Zdjęcie: Michał Kubicz

Turyści odwiedzający Pompeje będą mieli możliwość obejrzenia antycznej publicznej pralni, którą po renowacji otwarto do zwiedzania.

W obiekcie Folusz Stefanusa (tzw. Fullonica di Stephanus) zostawiano brudne ubrania, które następnie poddawano czyszczeniu i wybielaniu za sprawą uryny. Do naszych czasów zachowały się fragmenty fresków i mozaik podłogowych ukazujących ptaki, kwiaty i inne sceny. Pralnia posiadała duże wanny do prania, kamienne misy do farbowania oraz prasę do prasowania odzieży.

Poza pralnią, do zwiedzania oddano jeszcze pięć innych budowli (La Casa di Paquius Proculus, la Casa del Sacerdos Amandus, la Casa di Fabius Amandio i la Casa dell’Efebo), które także były włączone w plany renowacji. Odrestaurowanie budowli było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej, która na ten cel przeznaczyła około 100 milionów euro.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów