Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach natrafiono na „czarującą” izbę z pięknymi freskami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk z Pompejów ukazujący dzika
Fresk z Pompejów ukazujący dzika | Zdjęcie: Ciro Fusco/Ansa

Po 2000 lat, w Pompejach, naukowcy natrafili na kolejne niesamowite pozostałości rzymskie. Z ziemi wydobyto izbę rzymskiej willi – nazwanej „Dom Zaczarowanego Ogrodu” – która była wyjątkowo zdobiona. Dowodem na to są liczne i zachowane kolorowe freski.

Na część fresków natrafiono już w XIX wieku, jednak pokój w domu został odkryty dopiero teraz. Co jest niesamowite, kolory fresków są wciąż bardzo wyraźne i jaskrawe. Na jednym z malowideł ściennych dostrzec możemy ołtarz ofiarny, który strzeżony jest przed demonami i złymi duchami przez dwa węże. Inne freski pokazują figurę konia, ptaki w locie oraz stwora o ludzkim ciele i psim pysku. Najbardziej w oczy rzuca się jaskrawa, czerwona ściana ukazująca czarnego dzika, który mógł symbolizować zwycięstwo dobra nad złem.

Ptaki i węże na fresku z PompejówOdkryta izba – zdaniem badaczy – pełniła funkcję lararium, miejsca gdzie znajdowały się wizerunki lar – opiekunów rzymskiego domostwa i familii. Nisza w pokoju zapewne zajmowana była przez marmurowe lub wykonane z brązu rzeźby bogów. Co ciekawe, archeolodzy natrafili na ślady ognia na kamieniu, co dowodzi że składano tu ofiarę.

Węże i ołtarz na pompejańskim freskuOdkrycie to wynika z tzw. „Wielkiego Projektu Pompejańskiego”, który zakłada wznowienie prac wykopaliskowych w miejscach, gdzie archeolodzy prowadzili, jednak zaprzestali prac w XIX wieku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów