Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach natrafiono na inskrypcję, która może zmienić datowanie wybuchu Wezuwiusza z roku 79 n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Pompejach natrafiono na inskrypcję, która może zmienić datowanie wybuchu Wezuwiusza z roku 79 n.e.
W Pompejach natrafiono na inskrypcję, która może zmienić datowanie wybuchu Wezuwiusza z roku 79 n.e. | Zdjęcie: www.pompeiisites.org

Naukowcy natrafili na niezwykle intrygujące znalezisko w Pompejach. Z ziemi wydobyto ścianę, a na niej zapis wykonany węglem drzewnym, który zapewne wykonał remontujący dom robotnik.

Na murze widnieje zapis:
XVI (ante) K(alendas) Nov(embres) in[d]ulsit pro maumis esurit[ioni]
czyli
16. dzień przed kalendami listopadowymi objadł się ponad miarę

Jak mamy zrozumieć, kiedy zapisano ten zabawny mural? 16. dzień przed kalendami listopadowymi to inaczej 17 października. Zapis wykonany nietrwałym i kruchym węglem drzewnym, który zdaniem badaczy nie przetrwałby długo na ścianie domostwa, gdyby nie ochronna warstwa popiołu wulkanicznego. Naukowcy sugerując, że maksymalnie przetrwałby on siedem dni, w związku z czym wybuch mógł mieć miejsce 24 października.

Odkrycie to wpływa na dyskusję naukowców odnośnie dokładnego datowania wielkiego wybuchu Wezuwiusza. Powszechnie przyjęło się twierdzić, że wybuch ten miał miejsce w lato, w sierpniu. Jednak już w XIX wieku pojawiały się głosy sugerujące, że do kataklizmu doszło na jesień. Dowodem na to miały być odnalezione odciski gałęzi krzewu z jesiennymi jagodami. Co więcej, odkryto resztki granatów i pozostałości palenisk – charakterystycznych dla okresu jesiennego.

Jeżeli wnioski naukowców okażą się prawdziwe, niewykluczone że podręczniki historii będą musiały ulec korekcie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów