Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach odkryto ciała właściciela i niewolnika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Pompejach odkryto ciała właściciela i niewolnika
W Pompejach odkryto ciała właściciela i niewolnika | PAP/EPA/Luigi Spina /Parco Archeologico / HANDOUT

W Pompejach dokonano kolejnego rewelacyjnego odkrycia – z ziemi wykopano ciała właściciela i jego niewolnika. Naukowcom udało się również określić, że pan zmarł w wieku ok. 40 lat, ubrany w ciepły płaszcz, a niewolnik był stosunkowy młody i ubrany był jedynie w tunikę.

Badacze podejrzewają, że obaj mężczyźni zginęli w trakcie poszukiwania drogi ucieczki. Śmierć spowodowana została przez lawinę piroklastyczną, która zeszła na górną część Pompejów.

Aby zachować sylwetki zmarłych, naukowcy musieli zastosować tzw. metodę Fiorelli’ego. Technika ta polega na wykonywaniu gipsowych odlewów ciał. Przez niewielki otwór wlewa się gips sztukatorski, który wypełnia całą pustą przestrzeń po tkankach miękkich, wewnątrz zastygłych popiołów. Po związaniu gipsu usunięto warstwę popiołu odsłaniając odlewy ciał.

Odkrycia dokonano w budowli, która nosi nazwę Civita Giuliana, a znajduje się w odległości 700 metrów od antycznego miasta. W tym samym miejscu w roku 2018 wydobyto szczątki koni.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów