Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach odkryto ciała właściciela i niewolnika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Pompejach odkryto ciała właściciela i niewolnika
W Pompejach odkryto ciała właściciela i niewolnika | PAP/EPA/Luigi Spina /Parco Archeologico / HANDOUT

W Pompejach dokonano kolejnego rewelacyjnego odkrycia – z ziemi wykopano ciała właściciela i jego niewolnika. Naukowcom udało się również określić, że pan zmarł w wieku ok. 40 lat, ubrany w ciepły płaszcz, a niewolnik był stosunkowy młody i ubrany był jedynie w tunikę.

Badacze podejrzewają, że obaj mężczyźni zginęli w trakcie poszukiwania drogi ucieczki. Śmierć spowodowana została przez lawinę piroklastyczną, która zeszła na górną część Pompejów.

Aby zachować sylwetki zmarłych, naukowcy musieli zastosować tzw. metodę Fiorelli’ego. Technika ta polega na wykonywaniu gipsowych odlewów ciał. Przez niewielki otwór wlewa się gips sztukatorski, który wypełnia całą pustą przestrzeń po tkankach miękkich, wewnątrz zastygłych popiołów. Po związaniu gipsu usunięto warstwę popiołu odsłaniając odlewy ciał.

Odkrycia dokonano w budowli, która nosi nazwę Civita Giuliana, a znajduje się w odległości 700 metrów od antycznego miasta. W tym samym miejscu w roku 2018 wydobyto szczątki koni.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów