Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach odkryto fresk ukazujący Fryksosa i Helle

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Pompejach odkryto fresk ukazujący Fryksosa i Helle
W Pompejach odkryto fresk ukazujący Fryksosa i Helle | Zdjęcie: Pompeii Archaeological Park

W Pompejach dokonano kolejnego fantastycznego odkrycia – z ziemi wydobyto pięknie zdobione ściany domu. Jak twierdzą badacze, fresk ukazuje mitologiczną scenę – rodzeństwo Fryksosa i Helle, w trakcie tragicznego wydarzenia.

Według antycznej mitologii brat i siostra zostali zmuszeni do ucieczki, ponieważ macocha Ino chciała się ich pozbyć. Matka Nefele w śnie ujawniła synowi plany macochy, która chciała go złożyć w ofierze bogom. W związku z tym na pomoc zesłała dzieciom skrzydlatego barana o złotym runie, który miał ponieść rodzeństwo na wschód. Nieszczęśliwie jednak, w czasie przelotu nad Hellespontem (cieśnina oddzielająca Europę od Azji), Helle spadła do wody i zginęła; stąd też nazwa cieśniny.

Warto nadmienić, że opisany mit cieszył się dużą popularnością w Pompejach.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów