Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Rzymie nad Tybrem natrafiono na pozostałości antycznej budowli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy oglądający pozostałości rzymskiej budowli - prawdopodobnie wczesnego kościoła
Archeolodzy oglądający pozostałości rzymskiej budowli - prawdopodobnie wczesnego kościoła. | Zdjęcie: ANDREAS SOLARO/AFP

Nad brzegiem Tybru na przedmieściach Rzymu, archeolodzy natrafili na rzymskie pozostałości po budowli, którą mógł być wczesny kościół. Do odkrycia doszło w trakcie wykopywania rowów pod okablowanie.

Ruiny to w dużej mierze ceglany mur oraz podłoże wyłożone z czerwonego, zielonego i miodowego marmuru. Kamień sprowadzono zapewne ze Sparty, Egiptu i obecnej Tunezji. Jak naukowcy sugerują, pozostałości budowli liczą około 1600 lat.

Co więcej, w wyniku dłuższych prac wykopaliskowych, badacze natrafili także na małe cmentarzysko z kilkoma grobami, gdzie w jednym z nich znajdowała się olbrzymia amfora. Jak twierdzą naukowcy, z pewnością budowla miała charakter publiczny i niewykluczone, że także sakralny. Co ciekawe, obiekt powstał kilka dekad po tym, jak w roku 312 n.e. Konstantyn zwyciężył w bitwie przy Moście Mulwijskim. Budowla znajdowała ok. 100 metrów od miejsca bitwy. Wszystkie powyższe fakty, służą tezie, jakoby obiekt był wczesnym kościółkiem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów