Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Serbii natrafiono na mauzoleum z III wieku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Serbii natrafiono na mauzoleum z III wieku n.e.
W Serbii natrafiono na mauzoleum z III wieku n.e. | Zdjęcie: Tanjug/STR

We wschodniej Serbii natrafiono na pozostałości rzymskiego mauzoleum z III wieku n.e. Do odkrycia doszło na wykopaliskach w Viminacium, na wschód od Belgradu, niedaleko miasta Kostolac.

Archeolodzy natrafili na kamienną głowę młodego mężczyzny, strannie wyrzeźbioną rękę trzymającą miecz i fragmenty broni. Ponadto natrafiono na skrzydła orła, który był symbolem Jowisza i Imperium Rzymskiego.

Jak twierdzą naukowcy zapewne mauzoleum należało do któregoś z cesarzy, a obiekt został zniszczony w wyniku polityki damnatio memoriae,  czyli zapomnienia. Dodać należy, że w Viminacium natrafiono także na ponad 80 grobów z II i III wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów