Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Serbii natrafiono na mauzoleum z III wieku n.e.

W Serbii natrafiono na mauzoleum z III wieku n.e.
W Serbii natrafiono na mauzoleum z III wieku n.e. | Zdjęcie: Tanjug/STR

We wschodniej Serbii natrafiono na pozostałości rzymskiego mauzoleum z III wieku n.e. Do odkrycia doszło na wykopaliskach w Viminacium, na wschód od Belgradu, niedaleko miasta Kostolac.

Archeolodzy natrafili na kamienną głowę młodego mężczyzny, strannie wyrzeźbioną rękę trzymającą miecz i fragmenty broni. Ponadto natrafiono na skrzydła orła, który był symbolem Jowisza i Imperium Rzymskiego.

Jak twierdzą naukowcy zapewne mauzoleum należało do któregoś z cesarzy, a obiekt został zniszczony w wyniku polityki damnatio memoriae,  czyli zapomnienia. Dodać należy, że w Viminacium natrafiono także na ponad 80 grobów z II i III wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów