Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Serbii odkryto fundamenty dużej budowli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

We wschodniej Serbii, w antycznym Viminacium, odkryto fundamenty dużej budowli, która jak naukowcy sądzą mogła być kwaterą główną dowództwa legionu VII Claudia.

Badacze po raz pierwszy dowiedzieli się o skrywających się pod ziemią pozostałościach budowli za sprawą georadaru i magnetometru. Jak się okazało kamienne mury znajdowały się metr pod ziemią.

Budowla miała 3500 m2 powierzchni; 70 m długości i 50 szerokości; budowla posiadała 40 różnych pokojów. Na tę chwilę udało się wydobyć spod ziemi 800 m2, a poza murami natrafiono na ślady po wodociągach oraz fontannie.

Co więcej, poza budowlą odkryto także dużą liczbę rzymskich srebrnych monet – denarów i antoninanów z III wieku n.e. Łącznie wydobyto 118 monet.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów