Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Serbii odkryto fundamenty dużej budowli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

We wschodniej Serbii, w antycznym Viminacium, odkryto fundamenty dużej budowli, która jak naukowcy sądzą mogła być kwaterą główną dowództwa legionu VII Claudia.

Badacze po raz pierwszy dowiedzieli się o skrywających się pod ziemią pozostałościach budowli za sprawą georadaru i magnetometru. Jak się okazało kamienne mury znajdowały się metr pod ziemią.

Budowla miała 3500 m2 powierzchni; 70 m długości i 50 szerokości; budowla posiadała 40 różnych pokojów. Na tę chwilę udało się wydobyć spod ziemi 800 m2, a poza murami natrafiono na ślady po wodociągach oraz fontannie.

Co więcej, poza budowlą odkryto także dużą liczbę rzymskich srebrnych monet – denarów i antoninanów z III wieku n.e. Łącznie wydobyto 118 monet.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów