Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Viminacium odkryto wczesnochrześcijański grób

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Viminacium odkryto wczesnochrześcijański grób
W Viminacium odkryto wczesnochrześcijański grób

W we wschodniej Serbii, w Viminacium, odkryto wczesnochrześcijański grób, który datowany jest na początek III wieku n.e. Szczątki ludzkie pochowano w zwykłym grobie. Pierwotnie uważano, że zmarły należał do niskiej warstwy społecznej.

Przy ciele jednak znaleziono liczne przedmioty, które dowodzą wyższego statusu mężczyzny: m.in. masywny srebrny pierścionek z wklęsłym kamieniem półszlachetnym, brązową monetę, zwój złotego drutu, cyrkiel z brązu i żelazne narzędzie, a w okolicy talii znaleziono sprzączkę do paska.

Na pierścieniu znajduje się symbol wczesnego chrześcijaństwa – kotwica w kształcie krzyża i dwie ryby.

Szkielet ma 1,73 metra długości; zmarłego położono na plecach, z prawą ręką złożoną na brzuchu, a lewą rozciągniętą wzdłuż ciała.

Srebrny pierścień rzymski z symbolami chrześcijaństwa
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów