Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Wenecji odkryto pod wodą drogę rzymską

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Wenecji odkryto pod wodą drogę rzymską
W Wenecji odkryto pod wodą drogę rzymską. Na zdjęciu antyczna droga i budowle zaznaczone są na czerwono kreskami i kropkami

W Wenecji, na dnie kanału Treporti, odkryto pozostałości po drodze rzymskiej. Do okrycia doszło w lipcu 2021 roku.

Jak twierdzą badacze do odkrycia doszło przypadkiem, kiedy ich zainteresowanie wzbudziła znajdująca się pod wodą, równolegle do linii brzegowej, konstrukcja, ciągnąca się na odległość 1,2 km. Jak się okazuje przy drodze odkryto także pozostałości po różnych budowlach, których łącznie naliczono 16. Obiekty znajdują się na głębokości od 3,6 do 11,4 m

Prawdopodobnie odkryte pozostałości budowli stanowić mogły konstrukcje portowe oraz doki. Nadmienić należy, że w czasach antycznych poziom wód Morza Śródziemnego był niższy niż obecnie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów