Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wciąż nie wiadomo na kiedy datowana jest kość słonia z Kordoby

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kość słonia z Kordoby
Kość słonia z Kordoby | Zdjęcie: Rafael Martínez

W 2019 roku w Kordobie (południe Hiszpanii) odkryto kość słonia, co spowodowało wielkie poruszenie wśród naukowców. Niektórzy podejrzewają, że mogła ona należeć do jednego ze zwierząt, z czasów II wojny punickiej.

Kość mierzy 15 na 8 cm i odkryta została pod pozostałościami zawalonego antycznego muru. Badacze w dalszym ciągu próbują dowiedzieć się, do jakiego gatunku słonia należała ta kość oraz, kiedy zmarło zwierzę.

Jedna z koncepcji mówi o czasach Hannibala i rywalizacji z Rzymem w latach 218-201 p.n.e. Inna z kolei wersja to np. 143-133 p.n.e., kiedy to w trakcie wojny numantyjskiej Celtyberowie otrzymali słonie, jako wsparcie od królów z północnej Afryki, w walce przeciwko Rzymowi. Kość mogła należeć także do słonia, który mógł brać udział w wydarzeniach z wojny domowej w Rzymie (49 p.n.e.).

Dodatkowo, poza kością słonia, pod murami znaleziono siedemnaście pocisków – prawdopodobnie wystrzelonych z katapult – i fragment włóczni.

Źródła wykorzystane
  • "Ancient Warfare Magazine", XVI.6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów