Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wczesny ośrodek rzymski odnaleziony w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wczesny ośrodek rzymski odnaleziony w Anglii
Wczesny ośrodek rzymski odnaleziony w Anglii

We wschodnim Yorkshire (Anglia) natrafiono na pozostałości po wczesno-rzymskim ośrodku. Co jest interesujące, w tym regionie dotychczas odkrywano jedynie ruiny z III-IV wieku n.e.

Wschodnie Yorkshire przykuło uwagę archeologów w oku 2015, kiedy to poszukiwacze skarbów natrafili na prawdziwy skarb – 18 srebrnych rzymskich monet z czasu panowania Wespazjana (69-79 n.e.).

W tym roku uruchomiono grupę wykopaliskową, w skład której weszła także lokalna społeczność oraz pasjonaci historii. W ciągu dwóch tygodni natrafiono na ślady ośrodka miejskiego – dziury w ziemi po palach, rowy pod fundamenty, kamienne mury. Jak twierdzą naukowcy są to dowody na występowanie tutaj co najmniej dwóch rzymskich willi. Odkryto także liczne tesserae z mozaik rzymskich, co jasno potwierdza że domy należały do wyższych sfer. Z ziemi wydobyto także fragmenty ceramiki (amfory, dekorowane miski). Amfory mogły służyć do transportu oliwy i wina z obszaru śródziemnomorskiego.

Natrafiono także na kości noworodków, które złożono w grobie. Chowanie dzieci w pobliżu domostw było często praktyką u Rzymian, pomimo faktu, że dorośli grzebani byli poza granicami miast.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów