Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wczesny ośrodek rzymski odnaleziony w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wczesny ośrodek rzymski odnaleziony w Anglii
Wczesny ośrodek rzymski odnaleziony w Anglii

We wschodnim Yorkshire (Anglia) natrafiono na pozostałości po wczesno-rzymskim ośrodku. Co jest interesujące, w tym regionie dotychczas odkrywano jedynie ruiny z III-IV wieku n.e.

Wschodnie Yorkshire przykuło uwagę archeologów w oku 2015, kiedy to poszukiwacze skarbów natrafili na prawdziwy skarb – 18 srebrnych rzymskich monet z czasu panowania Wespazjana (69-79 n.e.).

W tym roku uruchomiono grupę wykopaliskową, w skład której weszła także lokalna społeczność oraz pasjonaci historii. W ciągu dwóch tygodni natrafiono na ślady ośrodka miejskiego – dziury w ziemi po palach, rowy pod fundamenty, kamienne mury. Jak twierdzą naukowcy są to dowody na występowanie tutaj co najmniej dwóch rzymskich willi. Odkryto także liczne tesserae z mozaik rzymskich, co jasno potwierdza że domy należały do wyższych sfer. Z ziemi wydobyto także fragmenty ceramiki (amfory, dekorowane miski). Amfory mogły służyć do transportu oliwy i wina z obszaru śródziemnomorskiego.

Natrafiono także na kości noworodków, które złożono w grobie. Chowanie dzieci w pobliżu domostw było często praktyką u Rzymian, pomimo faktu, że dorośli grzebani byli poza granicami miast.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów